Η παραγωγή του τυριού San Simón συνδυάζει την παραδοσιακή συνταγή με τις καλύτερες πρώτες ύλες και την τεχνογνωσία. Δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά προσδίδουν στο τυρί αυτό τη γεύση και την ποιότητά του: πρώτον, η βασική πρώτη ύλη: αγελαδινό γάλα, από αγελάδες της περιοχής της Γαλικίας, όπως Rubia Gallega, Pardo-Alpina και Friesland, που παράγεται πάντα στην περιοχή σύμφωνα με τους υγειονομικούς κανονισμούς και, δεύτερον, για να του προσδώσουν το πιο ξεχωριστό χαρακτηριστικό του, η φάση AHUMADO, δηλαδή το κάπνισμα, στο οποίο χρησιμοποιείται το ξύλο από ένα χαρακτηριστικό δέντρο της περιοχής: το BOULEAU.
Η παραγωγή του τυριού San Simón συνδυάζει την παραδοσιακή συνταγή με τις καλύτερες πρώτες ύλες και την τεχνογνωσία. Δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά προσδίδουν στο τυρί αυτό τη γεύση και την ποιότητά του: πρώτον, η βασική πρώτη ύλη: αγελαδινό γάλα, από αγελάδες της περιοχής της Γαλικίας, όπως η Rubia Gallega, η Pardo-Alpina και η Friesland, που παράγεται πάντα στην περιοχή σύμφωνα με τους υγειονομικούς κανονισμούς και, δεύτερον, για να του προσδώσουν το πιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του, η φάση AHUMADO, δηλαδή το κάπνισμα, στο οποίο χρησιμοποιείται το ξύλο ενός χαρακτηριστικού δέντρου της περιοχής: το BOULEAU.
Η παραγωγή του τυριού San Simón συνδυάζει την παραδοσιακή συνταγή με τις καλύτερες πρώτες ύλες και την τεχνογνωσία. Δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά προσδίδουν στο τυρί αυτό τη γεύση και την ποιότητά του: πρώτον, η βασική πρώτη ύλη: αγελαδινό γάλα, από αγελάδες της περιοχής της Γαλικίας, όπως Rubia Gallega, Pardo-Alpina και Friesland, που παράγεται πάντα στην περιοχή σύμφωνα με τους υγειονομικούς κανονισμούς και, δεύτερον, για να του προσδώσουν το πιο ξεχωριστό χαρακτηριστικό του, η φάση AHUMADO, δηλαδή το κάπνισμα, στο οποίο χρησιμοποιείται το ξύλο από ένα χαρακτηριστικό δέντρο της περιοχής: το BOULEAU.